FOAP zarabianie na smartfonie

Zarabianie na smartfonie – sprzedawaj swoje zdjęcia

Wszyscy doskonale wiemy, jak drogie potrafią być telefony, szczególnie te z górnej półki. Flagowce standardowo kosztują już ponad 2 000 PLN (i nie mówię tutaj o Apple, które kosztują jeszcze więcej – w końcu jest to strona o Androidzie :)). Smartfon ze średniej półki to również wydatek co najmniej kilkuset złotych. Każdy z nas najchętniej zmieniałby swojego smartfona tak często, jak to tylko możliwe – w końcu co chwilę na rynku pojawiają się jakieś nowinki techniczne, ktoś wypuszcza telefon w którym się zakochujemy i musimy go mieć „na już”. Skąd wziąć na to wszystko pieniądze?

Odpowiedź okazuje się całkiem prosta – robić zdjęcia swoim smartfonem! W zeszłym roku w Google Play zadebiutował FOAP – aplikacja, umożliwiająca użytkownikom smartfonów wgrywanie swoich zdjęć do serwisu, który je sprzedaje. W ten sposób, od każdego zdjęcia które FOAP sprzeda za naszym pośrednictwem, my dostaniemy prowizję!

Czy są to duże kwoty? Jedno zdjęcie kosztuje 10 USD, z tego część zabiera dla siebie sam serwis. Szczerze mówiąc, przez dość krótki czas użytkowania przeze mnie aplikacji nie udało mi się nic sprzedać (ale wrzuciłem testowo tylko 5 w miarę przypadkowych zdjęć), także nie powiem Wam ile ta prowizja dokładnie wynosi – wiadomo tylko, że jest to maksymalnie 5 USD, co może zaowocować większymi wypłatami przy dużej ilości dobrej jakości fotografii. Pieniądze przelewane są na nasze konto PayPal, które należy podać w ustawieniach aplikacji.

FOAP - sprzedawaj swoje zdjęcia
FOAP – sprzedawaj swoje zdjęcia

Obsługa aplikacji

Dodanie zdjęcia do aplikacji jest dość proste. Klikamy w ikonkę aparatu na dole, po czym wybieramy zdjęcie z galerii lub robimy od razu wbudowanym aparatem. Nietrudno zgadnąć, że większość pięknie wyglądających zdjęć z katalogu FOAP była robiona profesjonalnym sprzętem fotograficznym (tak, lustrzanki cyfrowe a nie poczciwy Samsung Galaxy…) i tylko wrzucana przez aplikację do katalogu. Nie oszukujmy się, biznes to biznes i profesjonalne zdjęcia stockowe (zdjęcia robione wyłącznie z myślą o sprzedaży) to jednak domena lustrzanek… Oczywiście,  zwykłym smartfonem da się zrobić piękne zdjęcie które podbije wiele rankingów (stara prawda mówi, że liczy się fotograf a nie jego sprzęt), ale jednak profesjonalny sprzęt daje o wiele większe możliwości.

Wracając jednak do tematu – wybieramy zdjęcie, po czym FOAP prosi nas o podanie nazwy i opisu zdjęcia. Kolejne okno to słowa kluczowe – keywords. Podajemy słowa opisujące dane zdjęcie tak, aby pomóc szukającym w znalezieniu interesujących go obrazów. Słowa kluczowe powinny wiązać się bezpośrednio ze zdjęciem, aby nie wprowadzać użytkowników w błąd, co będzie prowadziło do zaspamowania stron wyników.

Ostatni etap dotyczy licencji. Aplikacja dopytuje nas, czy na zdjęciu są widoczne jakieś osoby, a jeżeli są – czy możemy rozpoznać ich twarze. W przypadku dwóch twierdzących rzeczy należy pamiętać o konieczności posiadania pisemnej zgody tych osób na wykorzystywanie ich wizerunku na fotografii reklamowej.

FOAP

Teraz najważniejsze – wystawianie zdjęcia na sprzedaż. Nie każde zdjęcie jest na tyle dobre (albo ma odpowiedni potencjał reklamowy) aby mogło zostać wystawione na sprzedaż. Z tego powodu, autorzy aplikacji wprowadzili preselekcję. Wcześniej, oceną zdjęć zajmowali się dedykowani pracownicy, a obecnie każdy użytkownik jest jednocześnie „approverem” – zdjęcia są publikowane dopiero, gdy ocena (w skali 1-5) osiągnie średnią 2.6.

Podsumowanie

Czy ta aplikacja ma szansę na powodzenie? Szczerze – tak, ale u profesjonalistów, którzy mają już swoje rozbudowane portfolio i FOAP będzie dla nich po prostu kolejnym kanałem sprzedaży. Zwykły amator na pewno będzie miał dużo frajdy w obmyślaniu i dopieszczaniu swoich zdjęć aby uzyskać zadowalającą sprzedaż – ale będzie to raczej tylko drobne kieszonkowe a nie konkretne zarabianie na smartfonie.

Zarabianie na smartfonie – sprzedawaj swoje zdjęcia
5 (100%) 1 głos[y]