WhatsApp Android

WhatsApp – komunikator internetowy na Androida

WhatsApp jest w chwili obecnej najpopularniejszym komunikatorem internetowym na platformę Android. Według danych firmy, w sierpniu 2014 WhatsApp miał 600 milionów aktywnych użytkowników na całym świecie. Miesięczny przyrost szacowany jest na ok. 25 milionów użytkowników, co przekłada się na 833 000 aktywnych użytkowników dziennie. Musicie przyznać, że te liczby robią wrażenie!

Firma została założona w 2009 roku przez dwóch byłych pracowników Yahoo. Brian Acton i Jan Koum sukcesywnie rozwijali swój produkt, udoskonalając go i dodając coraz to nowe funkcje. 19 lutego 2014 roku WhatsApp został przejęty przez Facebook’a, za zapierającą dech w piersiach sumę 19 miliardów dolarów (tak, 19 000 000 000 USD :)).

Wieloplatformowość WhatsApp

Co ważne, WhatsApp jest aplikacją działającą na wielu platformach, co umożliwia nam kontakt ze znajomymi i bliskimi posiadającymi telefony działające na innym systemie niż Android. Dzięki temu, mamy zapewnione wsparcie dla iOS, BlackBerry OS, Windows Phone oraz Symbiana. Należy to potraktować jako duży plus – dla przykładu, Google ze swoim Hangouts nie wychodzi na razie poza Androida.

Skoro już jesteśmy przy wieloplatformowości – należy jeszcze wspomnieć o jednym udogodnieniu, zaserwowanym nam przez twórców aplikacji. Od pewnego czasu, możemy również korzystać z komunikatora za pomocą strony WWW. Po wejściu na https://web.whatsapp.com/ logujemy się na nasze konto (należy zeskanować kod QR za pomocą aplikacji), aby konwersować bez przeszkód z naszymi kontaktami. Jest to z pewnością przydatne w momencie, gdy spędzamy przy komputerze dłuższą ilość czasu – dla mnie osobiście wygodniej jest używać tradycyjnej klawiatury komputera niż ekranu dotykowego na nawet największym phablecie/tablecie.

Główne okno WhatsApp
Główne okno WhatsApp

 Czy WhatsApp jest darmowy?

To pytanie nasuwa się nam od razu podczas rejestracji. Otóż przy instalacji jesteśmy informowani, że możemy korzystać z aplikacji bezpłatnie przez okres jednego roku. Po tym czasie, powinniśmy wykupić subskrypcję aby móc dalej korzystać z usługi. Jest to z pewnością sprytne posunięcie, ponieważ przez ten rok na pewno okaże się, że wielu naszych znajomych również korzysta z WhatsAppa. Biorąc pod uwagę, że ceny są naprawdę nieduże – myślę, że warto skorzystać i przy okazji wspomóc twórców.

Ceny kształtują się następująco:

  • 1 rok – 3,39 PLN,
  • 3 lata – 8,46 PLN (10% taniej),
  • 5 lat – 11,76 PLN (25% taniej).

Musicie przyznać, że są to naprawdę nieduże kwoty i nikt nie powinien mieć problemów z ich udźwignięciem w domowym budżecie. Płatności można dokonać za pomocą Google Wallet lub PayPal (który to możemy zasilić na wiele sposobów).

 Jak to działa?

Zasada działania jest bardzo prosta – niczym tradycyjnego czatu na stronie WWW. Po zainstalowaniu aplikacji, ustawieniu swoich preferencji (nickname – czyli pseudonim, avatar – czyli obrazek użytkownika) WhatsApp automatycznie zaimportuje nasze kontakty z książki telefonicznej i porówna je z bazą swoich użytkowników. W ten sposób, po tapnięciu na ikonkę nowej wiadomości pojawi nam się lista naszych kontaktów, które również korzystają z komunikatora.

Kolejne kroki są już intuicyjne – po wybraniu konkretnej osoby otwiera się okno czatu, na którym prowadzimy konwersację. I to tyle 🙂

Funkcje WhatsApp

Komunikacja tekstowa to nie wszystko, co oferuje nam WhatsApp. Twórcy umożliwili nam przesyłanie zdjęć, filmów, nagrań audio, kontaktów a nawet swojego położenia. Zdjęcia możemy zarówno dodawać z galerii zdjęć telefonu, jak i robić je bezpośrednio z aplikacji i przesyłac dalej. Dostajemy również rozbudowaną bazę emotikonek, wśród których każdy na pewno znajdzie coś dla siebie.

Co ważne – za przesłane wiadomości, zdjęcia lub pliku audio nie płacimy jak za MMSy. WhatsApp korzysta wyłącznie z naszego połączenia internetowego, więc jeśli mamy wykupiony pakiet danych (nawet nieduży, jeśli nie będziemy przesyłać wielu plików multimedialnych) a brakuje nam darmowych SMSów – jest to dla nas świetne rozwiązanie.

Dodawanie zalączników
Dodawanie zalączników

Dość ciekawą fukcją jest sygnalizaja stanu aktywności naszego rozmówcy, jak i poszczególnych wiadomości wysłanych przez nas. Na górze ekranu, przy nicku naszego kontaktu możemy dostrzec czas ostatniej aktywności znajomego (dzień oraz godzina, z dokładnością do minut). Dzięki temu jesteśmy w stanie łatwo ocenić, czy osoba ta odebrała już naszą wiadomość, czy też może warto jednak skorzystać z innej formy komunikacji (dla przykładu – osoba ta może mieć wyłączony transfer danych w danym momencie, przez co nie otrzyma naszej wiadomości).

Wysyłając każdą wiadomość zauważymy pojawiające się przy niej „ptaszki” (znaczki obok godziny wysłania). Jeden „ptaszek” oznacza, że wiadomość została poprawnie wysłana z naszego telefomu. Dwa – wiadomość dotarła na telefon odbiorcy (ale – nie oznacza to, że odbiorca ją otrzymał!). Jest to dość sprytne i przydatne rozwiązanie, z pewmością usprawniające komunikację w ramach aplikacji.

Oprócz wiadomości, mamy mozliwość ustawienia swojego statusu. Użytkownicy GaduGadu i innych komunikatorów na pewno wiedzą o co chodzi – jest to krótka wiadomość (lub emotka), wyśwetlana naszym znajomym z poziomu listy kontatów.

To jednak nie koniec. Twórcy dają nam możliwość… dzwonienia pomiędzu użytkownikami aplikacji. Połącznie jest zestawiane za pomocą Internetu a nie sieci komórkowej, także trzeba się tutaj nastawić na zwiększone zużycie danych.

Nie mogło zabraknąć funkcji rozmów grupowych – wystarczy wybrać z naszej listy kontaktów parę osób, utworzyć grupę – i voila!

Podsumowanie

WhatsApp jest jednym z najlepszych komunikatorów przeznaczonych na smartfony, dostepnych obecnie na rynku. Czy najlepszym? – to już pozostawiam Wam do oceny.

Osobiście korzystam z WhatsApp dość często, ale nie jest to jedyny sposób komunikacji elektronicznej jaki używam. Najczęściej korzystam z Hangouts (komunikacja z Żoną), ale na smartfonie gości również Facebook Messenger (rozmowy z większymi grupami znajomych w celu umówienia się na wyjście, wyjazd – wiadomo, z Facebooka korzystają praktycznie wszyscy). Co ciekawe, bardzo mało przychodzi już tradycyjnych SMSów, co jednak jest jakimś znakiem czasu 🙂

Oto linki do pobrania aplikacji na poszczególne platformy:

WhatsApp – komunikator internetowy na Androida
3.7 (73.33%) 3 głos[y]