Narzędzia SEO/SEM na Androida

Narzędzia SEO Android – bądź na bieżąco ze swoją witryną

Narzędzia SEO Android

W dzisiejszym wpisie chciałbym przedstawić kilka narzędzi z kategorii szeroko pojętego SEO/SEM, które na pewno przydadzą się każdemu webmasterowi/bloggerowi, chcącemu nieprzerwanie mieć dostęp do interesujących go informacji na temat jego stron. Z narzędzi tych korzystam osobiście i jestem z nich zadowolony, ale jeżeli macie do nich jakiekolwiek uwagi czy komentarze – zapraszam do dyskusji!

 

Google Analytics Android - SEO Android
Google Analytics Android

Jest to mobilna wersja znanego chyba wszystkim narzędzia Google do monitorowania ruchu na stronie. Mamy dostęp do większości danych i raportów widocznych w wersji tradycyjnej, możemy przechodzić także pomiędzy dodanymi witrynami. Dla osoby obeznanej z desktopowym interfejsem usługi, jak i z jej funkcjami, obsługa apki nie będzie stanowiła problemu.

Google Analytics Android - SEO Android
Google Analytics Android

Ustawienia są dość ubogie (jeśli nie rzec – żadne), jednakże aplikacja spełnia swoją funkcję wyśmienicie.

 

Google Adsense Android - SEO Android
Google Adsense Android

Tę pozycję Google również wszyscy powinni znać – stare dobre Adsense. Jeśli chcesz na bieżąco sprawdzać przychody ze swoich serwisów internetowych/innych projektów, ta apka jest właśnie dla Ciebie. W wersji mobilnej mamy możliwość sprawdzenia szczegółowych danych wg określonych filtrów (np. usługi, witryna, kraj czy jednostka reklamowa). Nie znajdziemy tu szczegółowych ustawień, nie dodamy nowej jednostki reklamowej – do tego służy tradycyjna wersja webowa.

Adsense Android - SEO Android
Adsense Android

Sama obsługa jest przyjemna i intuicyjna, nie zgubimy się w menu. Interfejs jest wręcz identyczny jak w opisanym wyżej Google Analytics.

SERPmojo - SEO Android
SERPmojo

Które miejsce w wyszukiwarkach na pozycjonowaną frazę zajmuje moja strona? Czy w ostatnim czasie pozycja wzrosła, czy spadła?

Wielu z nas zadaje sobie to pytanie bardzo często – warto więc sięgnąć po aplikację na Androida, która pokaże nam upragnione dane. Osobiście korzystam z SERPmojo, które w wersji darmowej pozwala na dodanie nieograniczonej ilości stron oraz słów kluczowych. Pozycja jest sprawdzana dla 3 głównych wyszukiwarek na rynku: Google, Yahoo oraz Bing. Dodając stronę, możemy też zdefiniować kraj wyszukiwania.

SERPmojo - SEO Android
SERPmojo

Wspomniana już wersja darmowa zawiera parę ograniczeń: nie mamy możliwości zaplanowania odświeżenia rankingu w określonych interwałach czasowych, a podczas odświeżania aplikacja musi być cały czas włączona. Może to być trochę uciążliwe, gdy nasza lista witryn/słów kluczowych jest długa.

Wersja PRO to koszt kilkunastu złotych – zakup odblokuje dostęp do szczegółowych statystyk oraz autoodświeżania rankingu. Niestety, odświeżanie można zaplanować max raz dziennie – miejmy nadzieję, że deweloperzy to poprawią.

Menedżer stron Facebook - SEO Android
Menedżer stron Facebook

Jeśli aktywnie prowadzisz fanpage swojej witryny na Facebook’u – ta aplikacja SEO Android jest dla Ciebie niezbędna! Logując się na Twoje konto zyskasz dostęp do wszystkich swoich stron. Interfejs jest bliźniaczy do tego znanego nam z tradycyjnej aplikacji Facebook for Android, a więc każdy powinien się w nim odnaleźć.

Menedżer stron Facebook - SEO Android
Menedżer stron Facebook

Nawigując za pomocą zakładek, możemy łatwo podejrzeć naszą ścianę (wraz ze statystykami poszczególnych postów), przeanalizować szczegółowe statystyki całego fanpage’a, odpowiedzieć na wiadomości fanów czy też odczytać powiadomienia. Bez problemu napiszemy również nowy post, dodamy zdjęcia lub usuniemy niechciane wpisy.

Zdecydowanie must-have dla każdego korzystającego z tego kanału social media.

Blogger Android - SEO Android
Blogger Android

Jeśli masz bloga na Blogger.com (Blogspot.com) – Google stworzyło tę aplikację właśnie dla Ciebie. Dzięki niej, opublikujesz nowego posta na swoim blogu, zrobisz i wrzucisz nowe zdjęcia albo odpowiesz na komentarze.

Po zapoznaniu się z aplikacją trzeba przyznać, że jest ona dość uboga – poza wymienionymi wyżej funkcjami dużo więcej nie zrobimy. Ba – aby skomentować wpis, musimy użyć podglądu strony z pozycji aplikacji – nie ma osobnej sekcji komentarzy! Z pewnością jest to coś do poprawienia.

Blogger Android - SEO Android
Blogger Android

Sekcja ustawień również nie grzeszy ilością opcji – możemy włączyć powiadomienia, uszeregować posty wg zadanego kryterium – i to w sumie tyle… Apka z pewnością do rozbudowy, jednakże podstawowe funkcje spełnia bez zarzutu.

Wordpress Android - SEO Android
WordPress Android

Było coś dla użytkowników Bloggera – czas na WordPressa! WordPress jest chyba najbardziej popularnym systemem typu CMS, nie dziwi więc obecność aplikacji do jego obsługi w Google Play.

Na moim telefonie od dłuższego czasu gości aplikacja SEO Android o dość oczywistej nazwie WordPress. Jest to platforma do obsługi treści hostowanych zarówno na WordPress.com, jak i na swoich domenach z własnym hostingiem. Jednych i drugich możemy dodać po kilka – podejrzewam, że żadnego limitu nie ma.

Wordpress Android - SEO Android
WordPress Android

W kwestii funkcjonalności – możemy dość dużo. Podejrzymy/wyedytujemy/utworzymy nowe wpisy, przeglądniemy i zaakceptujemy komentarze, sprawdzimy statystyki i aktualny wygląd strony. Jest to z pewnością więcej niż analogiczna aplikacja oferowana przez Google dla Bloggera.

Całość działa płynnie i jest dość intuicyjna – nawigujemy za pomocą menu bardzo zbliżonego do Google Adsense i Analytics.

SEO backlinks android - SEO Android
SEO backlinks Android

Chcesz sprawdzić, ile backlinków posiada obecnie Twoja witryna? Nie musisz już tego robić przez stronę internetową – wystarczy, że włączysz jedną z aplikacji SEO Android – SEO Backlinks Tool.

Apka jest niezwykle prosta: w pierwszym oknie wpisujesz adres strony którą chcesz sprawdzić. Na drugim ekranie pojawiają się statystyki, na przykład:

SEO backlinks tool - SEO Android
SEO backlinks tool

Kliknięcie w dowolny punkt ekranu spowoduje przeniesienie nas do listy backlinków, z wyszczególnieniem który jest nofollow. Możemy też wysłać całość na podany przez nas adres e-mail.

I to tyle. Aplikacja nie powala swoim skomplikowaniem, ale z drugiej strony cel jest prosty i oczywisty -pokazać nam backlinki. I z tego SEO Backlinks Tool wywiązuje się znakomicie.

 

Narzędzia SEO Android – bądź na bieżąco ze swoją witryną
5 (100%) 3 głos[y]