najlepsze aplikacje na system android

Najlepsze aplikacje na system Android

Najlepsze aplikacje Android – jakie to właściwie aplikacje?

W dniu dzisiejszym chciałbym Wam przedstawić mój subiektywny ranking dziesięciu najlepszych aplikacji na system mobilny Android. Dla większości z Was nie są to pewnie zbyt odkrywcze pozycje, niemniej jednak chciałbym je dla Was opisać – być może komuś z Was któraś apka przypadnie do gustu?

Parę słów o tym, czym kierowałem się podczas tworzenia rankingu najlepszych apliakcji Android. Podstawowym kryterium była dla mnie przydatność aplikacji – wychodzę z założenia, że ani cudowna grafika i wodotryski, ani szeroko zakrojona kampania reklamowa nie jest tak ważna, jak sama użyteczność apki. Najlepsza aplikacja na Androida to dla mnie aplikacja, z której korzystam regularnie i jest ona zbieżna z moimi naturalnymi potrzebami (i nie chodzi tu bynajmniej o potrzeby fizjologiczne – potrzeby naturalne rozumiem jako codzienne czynności które i tak bym wykonał, a smartfon w tym momencie wkracza do akcji ułatwiając/upraszczając daną czynność).

Oczywiście, przejrzystość interfejsu oraz prostota obsługi stanowią bardzo ważny czynnik rankingowy. Chyba nikt nie chce mieć do czynienia z nieintuicyjnym oprogramowaniem – mało co potrafi tak działać na nerwy…

Najlepsza aplikacja po cichu wkrada się w mój codzienny plan dnia, czyniąc go łatwiejszym. Czy i Wy macie podobne przemyslenia? Zapraszam do lektury i komentowania!

 

Google Now

Google Now to ciekawy pomysł Google, polegający na stworzeniu aplikacji dostosowującej się na bieżąco do nas. Google Now jest zintegrowane z asystemtem głosowym (coś jak Siri od Apple czy Cortana od Microsoftu) – niestety, w pełni usługa ta działa wyłącznie w USA.

Nie oznacza to jednak całkowitego braku wsparcia dla aplikacji w Polsce. Możemy wyszukiwać w języku polskim (również za pomocą głosu), a wyszukiwarka przedstawi nam wyniki korzystając z Knowledge Graph.

Google Now
Google Now

Część informacyjna Google Now objawia się nam za pomocą kart, które pojawiają się w określonych sytuacjach. Dla przykładu, gdy znajdziemy się w pobliżu kina, Google podsunie nam aktualny repertuar. Na przystanku komunikacji miejskiej będzie to aktualny rozkład jazdy (dotyczy to wyłączenie obsługiwanych miast). W pracy Google zaprezentuje nam naszą standardową drogę powrotną do domu, sugerując przy tym objazdy w przypadku utrudnień na drogach.

Niektórym z pewnością nie przypadnie do gustu ilość danych, jaką Google dzięki temu o nas posiada. W końcu przy pracy aplikacji wykorzystywana jest nasza lokalizacja, e-maile (Google Now potrafi wyfiltrować z naszej poczty np. rezerwacje w hotelach czy loty i przypomnieć nam o nich) – są to dane istotne dla osób przykładających dużą wagę do prywatności.

Google Now
Google Now

Kwestię prywatności każdy musi sobie przemyśleć osobno – dla mnie osobiście Google Now jest jedną z najlepszych aplikacji na system Android, a jego podpowiedzi niejednokrotnie ułatiły mi już życie. wszystkich ciekawych zapraszam do wypróbowania.

 

Arkusze Google

Druga aplikacja mojego rankingu najlepszych aplikacji na system Android do Arkusze Google. Jeszcze jakis czas temu używałem jej tylko i wyłącznie do sporadycznego otwierania plików .xls i .xlsx (Microsoft Excel), jednak ostatnio uległo to zmianie.

Google Sheets
Google Sheets

Arkusze Google, dzięki integracji z Dyskiem Google, oferują zaawansowane funkcje wspólnej edycji danego pliku, poprzez współdzielenie go w chmurze Google. Poza bardzo dobrą obsługą natywnych arkuszy, utworzonych poprzez MS Office, jest to bardzo istotna kwestia, która niejednokrotnie przydała mi się w praktyce.

Dla przykladu: organizujesz wspólny wyjazd? Musisz zanotować kto ile Ci jest winien za dojazd lub pokój? Każdy z towarzyszy wyprawy otrzymuje linka do arkusza, gdzie może własnoręcznie wyedytować dane dot. siebie. Każda następna osoba widzi uaktualnione dane, które zawsze może skorygować lub zakwestionować.

Google Sheets
Google Sheets

Inne zastosowanie – arkusze, do których musisz mieć dostęp z wielu miejsc, na wielu urządzeniach. Czy to telefon, czy tablet, czy komputer klasy PC – zawsze możesz zalogować się na swoje konto Google aby mieć dostęp do swojego arkusza.

Jeśli chodzi o najlepsze aplikacje na system Android, z pewnością muszę do nich zaliczyć Arkusze Google (czyli z angielska Google Sheets).

 

CyanDelta

Jeżeli masz na swoim smartfonie CyanogenMod’a – ta aplikacja powinna Cię zainteresować. Jeżeli korzystasz z wydań nocnych, tzw. nightlies – ta aplikacja tym bardziem powinna Cię zainteresować 😉

CyanDelta
CyanDelta

Jak wiadomo, CyanogenMod jest aktualizowany w trybie ciągłym, praktycznie codziennie wypuszczane są aktuializacje. Swój telefon można aktualizować poprzez CM updatera (znajdziemy go w ustawieniach telefonu) lub ręcznie, ściągając ze strony odpowiedniego zipa i instalując go z recovery.

Tak czy inaczej, paczki z aktualizacjami trochę zajmują (dla przykładu, buildy dla Nexusa 4 zajmują około 250 MB). CyanDelta jest na tyle sprytny, że ściąga na nasz telefon wyłącznie pliki, które zostały zaktualizowane. Następnie łączy je z obecnym na telefonie plikiem, flashuje całość w telefonie – i w ten sposób cały proces jest już za nami! I to po ściągnięciu np. 15 MB danych, zamiast 250 MB każdorazowo.

CyanDelta
CyanDelta

Dla mnie jest to must-have – zachęcam również innych fanatyków CyanogenMod’a do wypróbowania tej aplikacji.

 

Google Keep

Google Keep to bardzo przydatny pomocnik, będący w moim telefonie uzupełnieniem Kalendarza Google. Aplikacja oparta jest na „karteczkach”, które niczym przypomnienia przypinamy na pulpicie aplikacji. Możemy im nadawać kolory, przypisywać od nich alarmy i przypomnienia oraz archiwizować.

Google Keep
Google Keep

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby podzielić się zapiskami z inną osobą – wystarczy je jej udostępnić.

Być może Google Keep nie oferuje użytkownikowi niczego nowego (a przynajmniej niczego, czego konkurencja by już nie oferowała), ale aplikacja ta bardzo mi się spodobała i zagościła na stałe w pamięci mojego telefonu.

 

Jakdojade.pl

Stoisz na przystanku komunikacji miejskiej i zastanawiasz się, czym najlepiej dojechać w zadane miejsce. Wybiegasz spóźniony/spóźniona z domu i nie wiesz na który przystanek się udać, aby dotrzeć do pracy jak najszybciej. Jedziesz autobusem i zastanawiasz się, na którym przystanku wysiąść, aby znaleźć się jak najbliżej celu.

Jakdojade.pl
Jakdojade.pl

Chyba każdy z nas choć raz znalazł się w podobnej sytuacji. Co wtedy zrobić? Wyciągnąć smartfona z zainstalowanym jakdojade.pl 🙂

Jakdojade jest zintegrowane z portalem internetowym o tej samej nazwie (jakdojade.pl) i działa w większości większych miast w Polsce (w chwili obecnej 28 miast). Aplikacja wykorzystuje naszą lokalizację w celu znalezienia najbliższego przystanku odpowiadającego profilowi zadanej trasy. Możemy również skorzystać z rozkładu jazdy dla każdej z dostępnych lini – również wyświetlając całą linię na mapie. Dzięki jakdojade.pl zaplanujemy również podróż o konkretnej godzinie w konkretny dzień.

Jakdojade.pl
Jakdojade.pl

Osobiście, korzystam z jakdojade bardzo często, i jest ono dla mnie jedną z najlepszych aplikacji na system Android. Jeśli jeszcze nie korzystałaś z jakdojade.pl – zachęcam do wypróbowania.

 

Pulpit zdalny Chrome

Pulpit zdalny Chrome jest w mojej ocenie bardzo przdatną aplikacją. Szczególnie, jeśli korzystasz ze swojego komutera jako serwera multimediów, a obraz przesyłasz do telewizora za pomocą kabla HDMI. Wtedy zdalny pulpit okazuje się być nieocenionym, zamieniając smartfona w wielofunkcyjnego pilota do komputera klasy PC.

Pulpit zdalny Chrome
Pulpit zdalny Chrome

Jeżeli pracujesz nad czymś ważnym  na swoim komputerze (lub masz włączony program, który robi to za Ciebie, a Ty musisz go co jakiś czas sprawdzać) – Pulpit zdalny Chrome jest właśnie czymś, czego potrzebujesz!

Aplikacja jest całkowicie darmowa, działa zarówno w sieci lokalnej LAN, jak i poza nim (np. w innej sieci WiFi lub korzystając z sieci komórkowej). Wszystko dzieje się za pośrednictwem Twojego konta Google, jedyne co musisz zrobić to skonfigurować dostęp do komputera za pomocą specjalnej wtyczki do Google Chrome (na Twoim komputerze). I to wszystko!

Pulpit zdalny Chrome ma wiele zastosowań – zachęcam do ich odkrywania i korzystania z możliwości tej aplikacji.

Najlepsze aplikacje na system Android
5 (100%) 2 głos[y]