Google Wallet

Google Wallet – co tracimy nie mieszkając w USA?

Być może niewielu z Was słyszało o tej usłudze Google, ale tak naprawdę wielu z nas jej używa. Za pośrednictwem Google Wallet opłacamy usługi Google (np. większa przestrzeń dyskowa na nasze potrzeby) lub zakupujemy aplikacje w Google Play Store.

Z poziomu strony https://wallet.google.com  możemy zarządzać naszymi metodami płatności (karty debetowe, karty kredytowe), a także zarządzać naszymi aktywnymi subskrypcjami powiązanymi z kontem Google, wymagającymi opłacenia cyklicznego abonamentu.

Wszystko to dzieje się za pośrednictwem przeglądarki internetowej. A co, jeśli chcielibyśmy skorzystać z dedykowanej aplikacji na Androida?

Ano nic. Nic, dlatego że oficjalna aplikacja Google Wallet jest dostępna wyłącznie dla mieszkańców USA.

Please note that this service is only available on eligible devices to users in the US. To find out more, get started with the Google Wallet mobile app.

O ile lista krajów dla wersji desktopowej jest szeroka, o tyle Google od lat świadomie „zaniedbuje” chętnych do wypróbowania Google Wallet spoza USA. Chyba nieprędko się to zmieni, a już na pewno nie liczyłbym na rychłe wejście usługi na rynek polski. Najpierw z dobrodziejstw portfela skorzystają z pewnością Kanadyjczycy, potem przyjdzie czas na Europę Zachodnią. Do nas Google kiedyś dotrze – liczmy na to, że szybciej pojawią się ekwiwalentne usługi.

Funkcje Google Wallet

Przejdźmy jednak do sedna sprawy. Co tracimy, nie mogąc korzystać z Google Wallet? Całkiem dużo.

Google Wallet - płatności NFC tap and pay
Google Wallet – płatności NFC tap and pay

Przede wszystkim, Google Wallet umożliwia zbliżeniowe płatności NFC. I nie są to „oszukane” płatności. Mi osobiście, mieszkając w Polsce, mobilne płatności NFC kojarzą się ze specjalnymi kartami SIM, oferowanymi przez współpracuje z nimi banki. Aby z takiej opcji skorzystać, trzeba trafić na szczęśliwą kombinację, a więc posiadać jednocześnie konto u „tego konkretnego” operatora telefonii komórkowej i konto osobiste w „tym konkretnym banku”, które ze sobą współpracują. Dla przykładu (czysty strzał) – Play i Bank Millennium. Przyznacie, że szanse na trafienie tego nie są aż tak duże.

Jest jeszcze druga możliwość – mały chip NFC przyklejany do obudowy/pod obudowę telefonu, w celu realizowania płatności zbliżeniowych. Wszystko fajnie, ale nie jest to wykorzystywanie natywnych możliwości smartfonu.

Tymczasem Google Wallet to właśnie rozwiązanie, na które czekam. Po prostu dodajemy swoją kartę bankową do systemu, a w sklepie płacimy korzystając wyłącznie z chipa NFC wbudowanego w telefon. Żadnych dodatkowych naklejek, nic.

Zgodnie z informacjami Google, wystarczy telefon wyposażony w co najmniej Androida 2.3 lub iOS 6. Istnieje kilka wyjątków – aplikacja nie obsłuży:

  • Evo 4G LTE,
  • Nexus 7 (2012),
  • Samsung Galaxy Note III,
  • Samsung Galaxy S3,
  • Samsung Galaxy Light.

Jako ciekawostkę dodam, że za pomocą Google Wallet możemy również szybko i sprawnie przesyłać środki za pomocą… Gmaila. Wystarczy podać konto Google użytkownika oraz kwotę, i cyk – wszystko gotowe. Imprezowo-wyjazdowe rozliczenia stają się dużo łatwiejsze!

Google Wallet - przesyłanie środków między kontami Google
Google Wallet – przesyłanie środków między kontami Google

Nie wiem jak Wy, ale ja z niecierpliwością czekam na tego rodzaju produkt w Polsce. Trzymajcie kciuki, abyśmy wszyscy się doczekali 🙂

Google Wallet – co tracimy nie mieszkając w USA?
4.2 (84%) 5 głos[y]