8 powodów, dla których powinieneś zrootować swój telefon

Na pewno niejednokrotnie czytaliście w Internecie lub słyszeliście gdzieś o rootowaniu telefonu. Czym jest więc tajemniczy root? Za wikipedią:

root (z ang. , dosłownie korzeń) – tradycyjna nazwa uniksowegokonta, które ma pełną kontrolę nad systemem. Z założenia konto root nie powinno być używane do pracy, do której wystarczyłoby zwykłe konto z ograniczonymi uprawnieniami. Istotną sprawą jest zabezpieczenie tego konta silnym hasłem i zabezpieczenie przed nieautoryzowanym dostępem.

Domyślnie root ma dostęp do wszystkich komend i plików w systemie. Możliwa jest nawet sytuacja, w której root może usunąć całą zawartość dysku, na którym system jest zainstalowany (możliwe jest wtedy używanie tylko tych programów i elementów systemu, które zostały wcześniej wczytane do pamięci operacyjnej). Konto root uprawnia do wykonywania takich operacji jak zmiana właściciela pliku czy otwarcie portu TCP/UDP z numerem poniżej 1024. W innych systemach operacyjnych używa się też nazw takich jak toor, superuser, supervisor, Administrator, czy operator. Nazwa root funkcjonuje jako określenie administratora systemu zarówno w systemach Unix, jak i pokrewnych (FreeBSD, Linux, Mac OS X).

W skrócie więc, prawa roota umożliwają dostęp do wszystkich plików i komend na telefonie – również tych, które domyślnie są przed nami ukryte przez producenta. Czy warto rootować telefon? Poniżej przedstawiam 8 powodów, dla których warto.

Android Root
Android Root

8 powodów, dla których warto zrootować telefon:

 1. Masz pełną kontrolę nad swoim telefonem. Możesz ingerować w system plików, zmieniać animacje widoczne podczas włączania telefonu (boot animations), usuwać niepotrzebne systemowe aplikacjie.
 2. Kopie zapasowe. Root to mozliwość wykonania pełnej kopii zapasowej i przywrócenia telefonu do stanu pierwotnego. Jest to bardzo pomocne, gdy chcesz wprowadzić w swoim smarftonie jakieś zmiany i nie jesteś pewny/pewna, jak telefon zachowa się po ich wprowadzeniu.
 3. Zaoszczędź miejsce w pamięci telefonu. Gdy Google wprowadziło wraz z Androidem 2.2 Froyo Apps2SD, otrzymaliśmy możliwość instalowania aplikacji na karcie SD. Możemy jednak to zrobić tylko, kiedy twórcy aplikacji nam na to pozwalają. Posiadając roota , powyższe ograniczenie nas nie interesuje – wystarczy specjalna apka przenosząca dane (i korzystająca z praw roota) i możemy cieszyć się większą ilością wolnego miejsca na naszym telefonie.
 4. Możliwośc wgrywania tzw. Custom ROMów. Custom ROMy to nieoficjalne „wersje” oprogramowania telefonu, oparte na poszczególnych wersjach systemu Android. Mając roota, możesz instalować ROMy przeznaczone dla Twojego telefonu. Często wprowadzją one wiele zmian w interfejsie, jak i samym działaniu systemu – czasami węcz ciężko poznać swój telefon po wgraniu takiego ROMu (oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu – a uwierzcie, staje się to uzależniające:)). Dzięki nim, możesz zaktualizować swój system do najnowszej wersji Androida (jeśli tylko znajdziesz odpowiedni ROM) – nawet, jeżeli producent oficajlnie już dawno zapomniał o Twoim telefonie!
 5. Możliwość instalowania specjalnych aplikacji, działających wyłącznie na zrootowanym systemie. W najbliższym czaasie postaram się opisać dla Was parę tego tyou aplikacji – dla przykładu są to Titanium Backup, Root Explorer czy też ROM Manager.
 6. Przyspiesz swój telefon. Root to nie tylko instalacja dobrze zoptymalizowanych, odchudzonych ROMów. Root daje możliwość przejęcia kontroli nad procesorem – możesz zwiększać lub zmniejszać jego taktowanie, zmieniać zarządcę procesora czy nawet ingerować w jego napięcia.
 7. Oszczędzaj baterię. Jak powyżej – kontrola nad sprzętem daje również możliwość oszczędzania baterii. Obniż taktowanie procesora, zredukuj napięcia dla poszczególnych taktowań – na pewno odbije się to pozytywnie na życiu Twojej baterii.
 8. Pożegnaj się z natrętnymi reklamami. Jeżeli denerwują Cię wszechobecne bannery reklamowe i wyskakujące okienka – dzięki rootowi i specjalnym aplikacjom, Twój problem zniknie. Aplikacje blokujące reklamy oparte na prawach roota mają znacznie większe możliwości.
8 powodów, dla których powinieneś zrootować swój telefon
4.8 (95%) 4 głos[y]

Ten artykuł znaleziono szukając:

 • co daje root
 • Co daje zroo
 • co daje rootowanie telefonu